Vill du äta någonting riktigt sött och sliskigt så tycker jag du ska koka ihop denna skumtomtefudge. Den fullkomligen smälter i munnen och man får ganska snabbt en överdos av socker…
God eller inte? Här hemma råder det delade meningar om det. Jag tycker den är lite väl söt medan pojkvännen utbrast att ”Den är helt otroligt god!”
Du får helt enkelt sno ihop den själv och prova. :)
Lägg 12 Juleskum-tomtar, 50 gram smör, 1 dl vispgrädde och 2 dl socker i en kastrull. Låt allting smälta på svag värme till en slät smet. Låt sedan smeten småkoka under omrörning i 10 minuter.
Tillsätt 150 gram vit choklad och rör tills smeten blir len och blank.
Flytta kastrullen från värmen och fortsätt rör tills smeten svalnat av lite. Häll upp i en smord eller bakpappersklädd form ca 15 x 20 cm och låt stelna i kylen innan du skär fudgen i bitar.
Den skall vi göra! ser god ut. Kan man ha mindre socker så den inte blir imbasöt? Ring ngn gång – det går inte att nå er! ;-(
sv; jo pepparkakssmaken är ju god, men jag tror ändå att lussebulle skulle vara riktigt gott det oxå! :)
Vilken fin blogg du har! Snart vegetarian i två år och nu ligger du på listan över bloggar jag följer^^
Kramkram!
Hahaha!! Stackars tomtar. Jag tänkte faktiskt göra RockyRoad fast med skumtomtar ist för marshmallows, håller tummarna för att det kan bli bra ;) Trevlig tredje advent!
Åhh liknande den här jag sett lite överallt och den verkar spännande men jag är inte så förtjust i konsistensen på fudge så jag står nog över trots allt :(
Johan: Vet inte, igår var första gången som jag gjorde den.
Det finns en förklaring till varför det är svårt att nå mig på telefon, ska berätta det vid tillfälle… Du får prova att ringa min fästman istället. ;-)
Sofi: Jo den är väl värt ett försök iaf.
Tack så mycket! Hoppas jag kan publicera recept som faller dig i smaken framöver. :)
Kram!
Ullis: Såg ett recept på det, typ. Med skumgodis iaf. Här:
http://matochlivet.blogg.se/2010/december/min-variant-av-rocky-road.html
Trevlig tredje advent till dig med! :)
Rebecca: Fudge är inte min favorit-konsistens heller… så det kanske också är en anledning till att jag inte fullkomligen älskar de där, som jag sett i bloggar att vissa gör. Och sen är den som sagt VÄLDIGT söt. Men smaken är som baken och tur är väl det. :)
Hej! Jag brukar vara inne på Bakfnatt och hon hade länkat din blogg där och så gick jag in på dig. Och oj, vad jag gillar din blogg! Den är jättefin med en massa mysiga recept!
Jag har den stora passionen till mat och bakverk! Kolla gärna min blogg. Jag har precis skaffat den så har inte gjort så många inlägg än, men ändå. Den där skumtomtefudgen ser ju urgod ut! Jag skall be min mamma att köpa påsar så att jag kan testa det med en gång!
Är det okej om jag länkar till din blogg då? :) Men i alla fall så vill jag bara säga att jag tycker om din blogg och kommer absolut fortsätta att läsa! Skulle va’ kul om vi kunde hålla kontakt. Kram ulrika.
Ulrika 14: Tack så jättemycket!
Ska kolla in din blogg bums förstås. Är alltid på jakt efter ny inspiration. :)
Skumtomtefudgen har fått blandat betyg bland de jag bjudit dem på, från ”för sött och sliskigt” till ”de var jättegoda, kan du inte göra fler?!”… Hoppas du kommer att tillhöra den senare kategorin om du testar dem…!
Klart du får länka. :)
Vi hörs på bloggarna, kram!