Sötpotatistortillia med chili och rosmarin

Hittade det här receptet i en folder där det föreslås som tilltugg nu i glöggtider. Den passade helt ok till det men jag tror att den kommer ännu mer till sin rätt som en rätt på julbordet. Till köttbullar, korv och skinka (vegetariska eller icke). Så kommer åtminstone jag att använda tortillian framöver. God är den hur som helst!

Till en tortillia behöver du:

750 g sötpotatis
5 ägg
3-5 krm salt
1 krm svartpeppar
1 röd lök, tunt skivad
2 msk hackad rosmarin
1 röd chili, urkärnad och hackad
Smör/olja, för att smörja formen

Så här gör du:

Skala sötpotatisen, dela den på längden och skär i tunna skivor. Vispa ihop ägg, salt och peppar i en stor bunke och blanda ner sötpotatis, lök, rosmarin och chili.
Smörj en avlång bakform (ca 1,5 liter) och lägg ett bakplåtspapper i botten. Häll i potatisblandningen och jämna till ytan.
Grädda i nedre delen av ugnen i 200° i ca 40-50 minuter. Känn efter så att potatisen är mjuk.
Låt tortillian kallna och stjälp sedan upp den. Skär i kuber och servera som tilltugg. Eller hel som del av huvudrätt, kall eller varm.

Tortillia i kuber och vit glögg (som inte alls måste drickas ur glöggmuggar :-))

Snälleröds kravmärkta föll valet på i kväll. Inte en favorit smakmässigt, vilket är synd för kravmärkt är bra!

En reaktion på ”Sötpotatistortillia med chili och rosmarin

Hej! Vad har du på hjärtat? :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s