Oj vilken vecka! Anledningen till blogguppehållet är att vi haft en amerikansk kollega på besök, och en sådan måste underhållas. Så vi har promenerat kilometer efter kilometer inne i Stockholm för att titta på gamla hus, besökt museer, fikat, bjudit på hämtpizza hemma hos oss (han måste ju se hur svenskar bor), letat efter Pippi Långstrump-dockor att köpa (beställning från hans fru) och förstås har vi ätit en hel del mat. Och bjudit honom på den svenska nationaldrycken julmust, vilken han gav godkänt!
Äppelpajen i föregående inlägg åt vi som sagt under vårt besök på Armémuseet – så god!
Vill tipsa om några ställen till som var väldigt bra när vi besökte dem, (alla i Stockholm).
Den grekiska restaurangen Esperia på Södermalm – med fantastisk mat, suverän servitör och stämningsfullt inredd.
Jag valde att äta två förrätter istället för varmrätt, och sedan en dessert. Galet gott!
* Stekt cypriotisk halloumiost på en bädd av tomater
* Stekta panerade aubergineskivor med tzatziki
* Cheesecake med hallonsås
Sportbaren O`Learys på Östermalm – en av de bättre O`Learys jag besökt. Alla fyra var vi supernöjda och belåtna med våra hamburgertallrikar. Bra service och grymt bra att alla hamburgertallrikarna gick att få med quornburgare!
* Garlique burger, med aioli Hot’n smokey BBQ-sås och karamelliserad lök + klyftpotatis
Kaknästornets restaurang på Djurgården – proffsig servitris, makalös utsikt från 155 meters höjd och med väldigt god mat!
* Bönrisotto med chevréost och grillad sparris
Cookie Nose Tower:s risotto. Ser kanske inte så lyxig ut men det var smaken!