Hittade ett (LCHF)recept någonstans för ett tag sedan som jag sparade. Det var med kyckling men kändes gott i min fantasi när jag bytte ut den mot quorn.
Igår blev det denna rätt till middag. Något mer lättlagat får man nog leta efter! Häll i skål – rör om – in i ugnen – klart!
Däremot kan jag inte bestämma mig för om det var riktigt gott eller bara helt ok…?! Ni får ta reda på det själva… och smaken är ju ändå som baken. :)
Till ca 6 portioner behöver du:
600 g quornfiléer, tinade
3 dl vispgrädde
2 dl crème fraiche
0,25 dl soja
ca 1 tsk sambal oelek
ca 2 vitlöksklyftor, pressade
Så här gör du:
Lägg quornfiléerna i en ugnssäker form. Blanda övriga ingredienser i en skål och häll sedan såsen över filéerna.
Sätt in formen i ugnen i 175° i ca 1 timme. Vänd på filéerna några gånger under tillagningen och ös sås över dem.
Servera med valfritt tillbehör.
är den stark med sambal oelek
Vad jag kan minnas var den inte jättestark, men ta det lite försiktigt med kryddningen om du känner dig osäker.