Vi fortsätter med april – augusti!
April
En kompis fyllde 40 och vi åkte några stycken till London för att fira henne. På födelsedagens morgon skålade hon och jag i bubbel så här tjusigt på hotellrummet – i kaffemuggar! Man tager som bekant vad man haver. :)
Ett av mina favoritrecept för hela året tror jag bestämt att detta var – Iranskt ört- och saffransris.
Maj
En av de fina presenter jag fick på min födelsedag var att flyga helikopter över Stockholm. Jag hade flugit en gång tidigare, utomlands, och har längtat efter att göra det igen. Att nu få se just Stockholm från ovan var super!
Den etiopiska kryddblandningen Bako hade jag länge tänkt testa och fick äntligen ändan ur vagnen! Den visade sig vara precis lika god som jag hört att den skulle vara. Lagade en quorngryta med den goda kryddan.
Juni
Årets första sommarmånad packade Peter och jag vår gamla folkvagn full med tält, sovsäckar, gaskök, matvaror och oss själva och drog till vackra Norge. Det blev en riktig guldsemester! Fastän jag lyckades bli matförgiftad av en mjukglass och hade feber och kräkningar i ett dygn på det absolut vackraste stället vi besökte – Geirangerfjorden. Bilden är tagen där och jag lyckades stå på benen en stund och smila upp mig för kameran.
Det blev inte mycket lagat i juni (förutom på gasköket i Norge!) men en kladdig brownie svängde jag ihop. Jättegod!
Juli
En stor del av sommaren gick åt till att ordna för mitt växthus (som till slut levererades efter stora förseningar från tillverkaren). Vi stensatte ytan det står på och monterade ihop alla husets miljoners delar (det kändes så…) och till slut blev det äntligen klart! Nu finns där ett staket runt också men det byggde vi först under sensommaren.
Några härliga sommarkvällar tillsammans med goda vänner hann vi med. Ett par av dem fick prova denna enkla men väldigt goda förrätt, en sallad med mozzarella, tomatsås och rostad mandel.
Augusti
Kattungen Rufus valde mina föräldrar som familj då han dök upp hos dem en kväll, mager och trött. Han fick mat och kärlek och blev snart (som ni kan se!) en mycket välmående liten katt! Peter och jag fick äntligen träffa honom i augusti, efter att ha hört så mycket om honom på telefon.
En av sommarens härligaste kvällar blev vi bjudna hem till en killkompis som bjöd oss på lax och färskpotatis med primörer. Det var så gott att jag lagade till såna där primörer med potatis hemma sen ett par dagar senare.