I fredags var jag tillsammans med några kollegor på vinprovning, mitt livs första. Vi var hemma hos en av kollegorna och hyrde helt enkelt in en sommelier för att han skulle lära oss mer om vin.
Före provningen badades det i poolen och slappades på altanen och efter den åt vi en god grillad middag.
Den största utmaningen var att få ihop de 78 stycken vinglas som behövdes, men det gick med gemensamma ansträngningar!
Sommelieren började med att lära oss om olika vintyper, druvor och sätt att göra vin. Han visade ett bildspel via projektor på ett lakan vi hängt upp mot husväggen och trots den vackra kvällssolen gick det att se hyfsat. Att sitta inomhus en sådan vacker kväll var förstås inget alternativ!
Under tiden fick vi snacksa på bröd med olivolja och lättsaltade chips. Ingenting med mycket smak, det skulle ha förstört våra smaklökar inför provningen.
Vi provade först tre vita viner och sedan tre röda. Flera av oss kom fram till att det nog var roligare att dofta på vinerna än att smaka dem. Och väldigt intressant att vi tyckte att det luktade så olika! När en tyckte sig identifiera plommon kände en annan dill tydligt exempelvis.
Jag trodde att jag skulle gå från provningen med ett par nya favoritviner i minnet men så blev det inte alls… Ingen av dem känner jag att jag behöver dricka igen. Men jag har förstått nu att det inte är vitsen med en vinprovning heller. Däremot att lära sig om vin och att analysera det. Hur som helst var det riktigt roligt!
Efter provningen var det dags för middag. Grillat med en massa goda tillbehör. Potatissallad, pastasallad, en tomat- och jordgubbssallad och en med rädisor, sugarsnaps (tror jag de heter?) och gröna blad mm. En stor kastrull med kokt färskpotatis ställdes på bordet sedan också.
Jag var sås-ansvarig och hade fixat fram en burk med favoritsåsen nr 1 – Salsa Romesco. Ställde fram några färdiggjorda sorter också, Rydbergs veganska Rostad lök Mayo samt tzatziki, bearnaisesås och chipotlebearnaise från Garant.
Det vegetariska varma var halloumi, tzayspett och sparris. Halloumin tog slut först så sådan får vi lov att köpa mer av nästa gång vi grillar tillsammans.
Middagen och kvällen avslutades med en rabarber- och jordgubbssmulpaj med vaniljglass, så gott!