Pizza på sten och Paolos botten

Idag åkte pizzastenen fram igen. Det var på tok för länge sedan den gjorde det, för det är en mycket bra grej nämligen.
På den la vi Paolos pizzabotten. En produkt från Paolo Roberto som finns i butikens kyldisk (hittar ingen produktsida att länka till). Det var första gången vi testade den botten och den får tummen upp från oss båda här hemma. Perfekt tjocklek, god smak och trevlig konsistens. Den blev ganska så knaprig, vet inte om pizzastenen och grillen bidrog mycket till det eller om den blir lika knaprig i ugnen utan sten.

Tomat-/pizzasåsen var också en färdig en, från Mutti. På såsen la vi sedan mozzarellaost, gul lök, färska champinjoner och så hemodlad tomat och zucchini. Lite torkad oregano på det och sen var det dags att lägga pizzan på grillen.
När den gräddats klart ringlade vi olivolja blandad med pressad vitlök ovanpå och toppade med salt, svartpeppar och färsk basilika.

Det blev så gott!

Hej! Vad har du på hjärtat? :)

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s